Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Archiwum

Czcionka:

Ziemia Święta

To było niezwykłe spotkanie słuchaczy UTW z Ziemią Świętą - Jerozolimą. Wykład - prelekcję multimedialną - pt. „Ziemia Święta jako piękna ewangelia od praojców po współczesność” wygłosił ks. prof. Jacek Kucharski - wykładowca na KUL im. Jana Pawła II w Instytucie Teologicznym w Radomiu oraz we Lwowie. Jest on też Moderatorem Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej. Bardzo ciekawie opowiedziana historia Ziemi Świętej oraz wspomnienia i zdjęcia z pielgrzymki. Wspaniały wykład nagrodzony przez słuchaczy gromkimi brawami na stojąco! Mamy nadzieję, że ks. Jacek przyjmie nasze zaproszenie na kolejny wykład w nowym roku akademickim.


Praca i moje hobby
"Praca i moje hobby" to był temat wykładu wygłoszonego przez lekarza p. Jarosława Chmielnickiego. Sklejaniem pierwszych modeli zainteresował się już w dzieciństwie. Były to modele z papieru, tektury... Obecnie jest to pasja modelarska, która pozwala się wyciszyć i odstresować  po pracy. Z chwilą nauczenia się czytania, drugą pasją stały się książki. Czyta je w każdej wolnej chwili. O swojej pasji można ciekawie i bez końca mówić o czym przekonali się słuchacze UTW. Wykładowca nagrodzony został gromkimi brawami!


Wyjazd do Sejmu
Wyjazd do Sejmu cieszył się wielkim zainteresowaniem, więc w dniu 29.03.2018 r. następna grupa słuchaczy,
 jak poprzednio zwiedziła Sejm, gdzie przywitał nas Wicemarszałek Sejmu p. Ryszard Terlecki zapraszając do
swojego biura na krótką rozmowę, spacerowała po Łazienkach Królewskich oraz odwiedziła Centrum Nauki 
Kopernika, gdzie już wiemy, że wszyscy, niezależnie od wieku, mogą się świetnie bawić.Wprawdzie pogoda nam 
nie dopisywała, ale humory tak! 


Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów

Grupa teatralna naszego UTW po raz pierwszy odważyła się pokazać większej publiczności i wzięła udział w I Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów organizowanym przez Dom Kultury w Opocznie w dniu 24.03.2018 r. Zgłoszony repertuar, to:

  • monolog pt. „Dyrektorka” w wykonaniu Teresy Dunajskiej

  • wiersz pt. „Damy” w wykonaniu Barbary Stefańczyk

  • piosenka pt. „ Być Kobietą” w wykonaniu Teresy Krawczyńskiej

  • „Lokomotywa dziejów” przedstawiona przez grupę teatralną w składzie: Grażyna-Barbara Zenka, Teresa Dunajska, Jolanta Rydzewska, Alicja Nowek, Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska i Barbara Stefańczyk.

W przeglądzie brało udział 45 zespołów i solistów z woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Atmosfera przeglądu była bardzo sympatyczna i nasz występ publiczność nagrodziła dużymi brawami. Z przyjemnością informujemy, że nagrodę dla najlepszej wokalistki otrzymała nasza Teresa Krawczyńska. Gratulacje!!!!


Misterium Męki Pańskiej

Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Amatorski Konecki Teatr „AKT” w dniu 23.03.2018 r. wystawił spektakl Misterium Męki Pańskiej pt.”Pasja Miłości. Abyś Ty mógł żyć”. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku czynnie uczestniczyli w rekonstrukcji tych biblijnych wydarzeń.


Antoni Borowiec - nie/znany artysta

Kolejne spotkanie słuchaczy i kolejne niespodzianki! Oczywiście był wykład p. Magdaleny Weber na temat "Antoni Borowiec - nie/znany artysta". Wykład niezwykle interesujący, przybliżający nam postać wybitnego fotografa-artysty. W 1925 r. otworzył zakład fotograficzny w Końskich. Wielokrotnie doceniany i nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Druga część spotkania była niespodzianką, przygotowaną dla naszych Panów z okazji Dnia Mężczyzn, który przypada 10 marca. Były życzenia, śpiew - w wykonaniu Teresy Krawczyńskiej i towarzyszącego jej chórku oraz wiersz "Warsztat" napisany i zadeklamowany przez studentkę Ewę Staromłyńską. Panowie zostali również obdarowani kubeczkami z napisem "Super Mężczyzna UTW - zasługuje na chwilę relaksu". Niespodzianka się udała, bo Panowie byli zadowoleni, co wynikało z podziękowań złożonych w ich imieniu studenta Stanisława Chojnackiego. 


 

Dzień Kobiet

To był wieczór pełen wrażeń! Spotkanie wyjątkowe – poświęcone Dniu Kobiet. Program artystyczny przygotowany przez studentów. Całość poprowadził p. Stanisław Chojnacki. Były wiersze, monologi, śpiew oraz występ grupy teatralnej pod kierunkiem p. Aleksandra Kopańskiego, która zaprezentowała skecz z „Klimakterium” pt. Lokomotywa. Gościem specjalnym był p. Andrzej Kos, zaprzyjaźniony z UTW i znany ze swej artystycznej działalności na terenie miasta.

 


 

43 Rajd Bab

Nam nie straszny mróz! Grupa słuchaczy UTW brała udział w 43 Rajdzie Bab organizowanym przez PTTK. Było super!


Wyjazd do Warszawy

”Pędź tam, gdzie chcesz. Jest tyle dróg, wybierz taką, byś mógł szczęśliwie spojrzeć w dal i rzec: „chwilo trwaj-jest pięknie!'' Taką chwilę przeżyli Studenci UTW jadąc 28 lutego br. do Warszawy. Ten piękny, choć bardzo mroźny dzień, miał kilka odsłon:

1/ pobyt w Selmie RP: zdobycie wiedzy na temat historii Sejmu w Polsce, pracy Sejmu i Senatu, udział w posiedzeniu Sejmu, a to wszystko pod troskliwą opieką Posła z Sandomierza, którym był Pan Marek Kwitek,

2/ spacer po Łazienkach Królewskich,

3/ wizyta w Centrum Nauki Kopernika, gdzie można się bawić świetnie w każdym wieku!

To był dzień niezapomnianych wrażeń!


Bal Maskowy

Studenci UTW nie tylko chodzą na wykłady i zajęcia ale też świetnie się bawią! W styczniu bawiliśmy się w gościnnych progach lokalu „U MOTYLA”. To był wspaniały bal maskowy!


Gospodarka i zasoby leśne

Gospodarka i zasoby leśne - to kolejny wykład dla słuchaczy UTW przygotowany i przedstawiony przez pracowników Nadleśnictwa – leśniczego p. Zygmunta Zaorskiego i p. Kamila Kubickiego. Praca leśnika kojarzy nam się z "panem w mundurze", spacerującym po lesie, z piórkiem w kapeluszu i dubeltówką. Nic bardziej mylnego! Zadaniem leśniczych jest las zasadzić, pielęgnować, chronić przed szkodnikami, wiatrem, mrozem ale też przed szkodliwym działaniem człowieka. Dbać o zwierzynę i ptaki leśne. Wykład bardzo interesujący i nagrodzony przez słuchaczy gromkimi brawami.


Sentymentalna podróż po Końskich

Tradycyjnie już co drugi wtorek miesiąca nasi słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczą w wykładzie poświęconym wybranej tematyce. Tym razem 6 lutego br. w "Sentymentalną podróż po Końskich" zabrał nas zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który na ten dzień przygotował wykład. Była to dla nas wszystkich wspaniała podróż po znanych miejscach naszego miasta, a przede wszystkim wróciły wspomnienia z młodości i dzieciństwa. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za wspaniałą podróż po Końskich. Następnie nasze koleżanki z chóru przygotowały muzyczną niespodziankę z okazji Walentynek. Zapraszamy na kolejny wykład za dwa tygodnie.

 


Spotkanie z Marzeną Kądzielą

 

Jeszcze jesteśmy pod wrażeniem wykładu p. Marzeny Kądzieli pt. "Półwysep Iberyjski – Hiszpania i Portugalia – podobieństwa i różnice", która w sposób niezwykle przyjemny i przystępny dla odbiorcy przeniosła nas w klimat tamtych rejonów.


 

1000 lat historii Końskich

Spotkanie słuchaczy z wykładem p. Kazimierza Wilka, zakończyło się owacjami na stojąco! Autor filmu pt.” 1000 lat historii Końskich” zakochany w naszym mieście, podzielił się z nami wiedzą o historii naszego grodu.

 


Wstęp do genealogii

5 grudnia 2017 roku na kolejnym spotkaniu słuchaczy UTW wykład pt. "Wstęp do genealogii" wygłosiła p. Elżbieta Duda. Podzieliła się swoimi doświadczeniami i zachęcała do tworzenia własnych rodzinnych drzew genealogicznych. Spotkanie to uświetnił również występ zespołu teatralnego "LUSTRO" z II LO, prowadzonego pod kierunkiem p. Ewy Paszyńskiej ze sztuką "Żywot człowieka poczciwego". Studenci gromkimi brawami nagrodzili aktorów.

 


Spotkanie świąteczno-opłatkowe

Na kolejnym grudniowym spotkaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbyło się w dniu 19 grudnia br. w koneckim Domu Kultury było wiele niespodzianek i świątecznego nastroju. Spotkanie podzielone zostało na dwie części: wykładową i świąteczno-opłatkową. Zgodnie z zapowiedzią odbył się wykład p. Karoliny Ksepskiej z Natur House „Mity Dietetyczne”. Niespodzianką okazał się drugi wykład ''Debata o bezpieczeństwie” - poprowadzony przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Wydział Prewencji – Naczelnika Wydziału Mariana Świeca oraz starszego sierżanta Piotra Przygodzkiego. Udział w spotkaniu wzięli również funkcjonariusze: Sylwia Sobczyńska, Tomasz Mikulski i Tomasz Kruszyna. Po zakończonym wykładzie w świątecznej scenerii przyszedł czas na życzenia i wspólne śpiewanie kolęd. Wśród zaproszonych gości byli; Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim. W świąteczny nastrój wprowadziły życzenia złożone przez Zarząd UTW oraz burmistrza. Następnie przyszedł czas na modlitwę i wspólne życzenia, łamiąc się opłatkiem, które poprowadził ks. Piotr Ordowicz, wikariusz koneckiej Kolegiaty pw. św. Mikołaja. Wszystko to odbyło się wraz ze wspólnym śpiewaniem kolęd, które poprowadziła jedna ze słuchaczek UTW - Teresa Krawczyńska.

Było to wyjątkowe i świąteczne spotkanie, które wprowadziło nas w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 


 

 

 

 

 


 

Kalendarium

Kwiecień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Zegar

Pogoda