Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Archiwum imprez

Czcionka:

Tłumy powitały Nowy 2018 Rok w Parku Miejskim

Setki mieszkańców z gminy Końskie powitały Nowy Rok w Parku Miejskim w Końskich. Impreza rozpoczęła się już przed godziną 23-cią. Pierwsi chętni zabawy pod gwiazdami przybyli do parku godzinę wcześniej. Z każdą minutą przed scenę Domu Kultury przybywało coraz więcej osób. Wszyscy zgodnie podkreślali, że organizowanie sylwestra pod gołym niebem to bardzo dobry pomysł. - Jesteśmy u rodziny na tradycyjnej domówce, a ponieważ to tu niedaleko postanowiliśmy wszyscy wyjść do parku, by ze wszystkimi przywitać Nowy Rok - powiedziała nam jedna z konecczanek. Kiedy do Nowego Roku pozostało około 30 minut atmosfera stała się jeszcze bardziej gorąca. Tłum gęstniał, wiele osób przyszło, by zobaczyć pokaz sztucznych ogni. - To dobra muzyka na sylwestra, bo można przy niej przytupnąć, czekając na Nowy Rok. Życzymy sobie zdrowia, a ludziom więcej uśmiechu. Bo go nam najbardziej brakuje - podkreślali konecczanie. Na kwadrans przed północą cały plac był już szczelnie wypełniony świętującymi osobami. Zanim niebo nad miastem rozbłysnęło fajerwerkami, bawiono się przy największych przebojach minionego roku, które w tym roku po raz pierwszy miksował zawodowy DJ. Imprezę poprowadził Dariusz Ogłoza, wicedyrektor Domu Kultury. Nie zabrakło oczywiście gorącego bigosu i pieczonej kiełbasy oraz symbolicznej lampki szampana dla wszystkich przybyłych na zabawę osób. Tuż przed północą nadziei, jedności, spokoju i wiele optymizmu w Nowym Roku mieszkańcom miasta i gminy Końskie życzył burmistrz Krzysztof Obratański, któremu towarzyszyli jego zastępcy - Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński. Później rozpoczęło się wspólne odliczanie, a minutę po północy niebo nad Końskimi rozświetlił pokaz sztucznych ogni, który przyciągnął kolejne grupy mieszkańców. Efektowne fajerwerki wybuchające nad parkiem można było podziwiać przez około 10 minut. Taneczna zabawa trwała do godziny 1-szej.


 

 


 

Świąteczny nastrój i wspólne kolędowanie

Tuż po świętach w czwartek 28 grudnia br. w sali kawiarnianej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. "Aniołowie w niebie śpiewają". W wyjątkowym, świątecznym nastroju zgromadzeni mieszkańcy mogli wspólnie śpiewać te tradycyjne kolędy jak i mniej znane pastorałki. Na scenie zaprezentował się Marek Werens z zespołem, Dominika Wróbel oraz młody i utalentowany muzycznie Wojtek Misiowiec. Ponadto wspólne kolędowanie uświetnili: Andrzej Kos wraz z córką Mają, Ala Woldańska ze Studia Piosenki oraz Anna Wiaderna pracownik koneckiego Domu Kultury, a akompaniował Roman Cieślak - instruktor muzyczny koneckiego Domu Kultury. Swoje muzyczne umiejętności zaprezentowały również dzieci z Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej pod kierunkiem Izabeli Wojcierowskiej wykonując kolędę "Wśród nocnej ciszy". Na zakończenie artyści wspólnie wykonali utwór pt." Znak pokoju". Zgromadzonych mieszkańców powitał dyrektor placówki Piotr Salata, koncert kolęd poprowadziła Anna Wiaderna, która jednocześnie była inicjatorem kolędowania. We wspólnym świątecznym kolędowaniu wziął udział także zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Jasiński.

 


    

                    Scena 2017

8 grudnia br. o godz. 17.00 w MGDK w Końskich miał miejsce Koncert Finałowy XXI Koneckiego Przeglądu Form Estradowych „SCENA 2017”.
Podczas koncertu zaprezentowało się 22 laureatów konkursu w czterech kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat. Zostali oni wyłonieni przez Jury spośród 84 wykonawców w dn. 1.12.2017 r. podczas przesłuchań konkursowych w MGDK.
W skład Jury wchodzili: Jerzy Gumuła (WDK Kielce), Michał Stachurski (WDK Kielce), Jan Bukład (MGDK Końskie). Finaliści dopiero na dzisiejszym koncercie dowiedzieli się jakie miejsca i nagrody zdobyli mimo, że Jurorzy swój werdykt ustalili już podczas przesłuchań konkursowych. Fundatorem nagród finansowych w konkursie jest Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Koncert poprowadził Aleksander Kopański przy współudziale Anny Wiadernej. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy za rok!

------------------------------------------------------------------
XXI Konecki Przegląd Form Estradowych 
„SCENA 2017”


LAUREACI

 

1. Weronika Honczaruk i Ola Honczaruk – wyróżnienie w Kategorii I (7-9 lat)
2. Barbara Garlińska – wyróżnienie w Kategorii I (7-9 lat)
3. Martyna Bąk – III miejsce w Kategorii I (7-9 lat)
4. Zuzanna Gardulska – II miejsce w Kategorii I (7-9 lat)
5. Marta Marczyńska – I miejsce w Kategorii I (7-9 lat)

6. „Królewiaczki” - wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
7. Ola Bukowiecka – wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
8. Amelia Grochala – wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
9. Apolonia Cacek – wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
10. Agnieszka Honczaruk – III miejsce w Kategorii II (10-12 lat)
11. Jadzia Kołodziej – II miejsce w Kategorii II (10-12 lat)
12. Nina Filiks – I miejsce w Kategorii II (10-12 lat)

13. Julia Brzykcy – wyróżnienie w Kategorii III (13-15 lat)
14. Jagoda Szczegielniak – wyróżnienie w Kategorii III (13-15 lat)
15. Julia Swat – III miejsce w Kategorii III (13-15 lat)
16. Dawid Lewosiński – II miejsce w Kategorii III (13-15 lat)
17. Zuzanna Dudek – I miejsce w Kategorii III (13-15 lat)

18. Julia Pałgan – wyróżnienie w Kategorii IV (16-19 lat)
19. Wojciech Kołodziejczyk – wyróżnienie w Kategorii IV (16-19 lat)
20. Alicja Woldańska – III miejsce w Kategorii IV (16-19 lat)
21. Agata Ciołkiewicz - II miejsce w Kategorii IV (16-19 lat)
22. Patrycja Dukat - I miejsce w Kategorii IV (16-19 lat)

 


 

Wieczór Andrzejkowy

Wieczór Andrzejkowy już za nami… W czwartek w dniu św. Andrzeja, 30 listopada br. w pięknej scenerii sali kawiarnianej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbyło się spotkanie andrzejkowe. "Wieczór Andrzejkowy" przygotowała i poprowadziła Anna Wiaderna z koneckiego Domu Kultury. Mieszkańcy Końskich oraz zaproszeni goście mieli okazję wspólnej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń pełnych magii. Na sali pojawiły się wróżki, w które wcieliły się uczennice I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich: Zuzia Szlenk, Ala Woldańska, Julia Kasielska i Klaudia Gardzińska. W spotkaniu andrzejkowym uczestniczyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich na czele z Zarządem Jolantą Rydzewską, Teresą Dunajską i Grażyną Chwałek. Na scenie wokalnie zaprezentował się gość specjalny Andrzej Kos, który zaśpiewał utwory znanych śpiewających Andrzejów. Przy blasku świec, w tym dniu nie zabrakło wróżb, przysłów andrzejkowych, staropolskich zwyczajów andrzejkowych oraz dobrej muzyki w wykonaniu: Andrzeja Rosiewicza, Andrzeja Sikorowskiego, Andrzeja Rybińskiego, Andrzeja Piasecznego czy Andrzeja Zauchy. Ten magiczny wieczór na długo zapadnie w pamięci uczestników.

 

"Wieczór Andrzejkowy"

wśród łanów świec świateł zapalonych

wróżb i czarów

zarzucona kotwica

przy dźwiękach muzyki rozbudzona ufność

magii

zakładką

czwartkowego zimowego wieczoru

tajemnicze oddechy przemykających wróżek

spływające przez klucz kaskadami woskowe przeznaczenia

ćwierkająca andrzejkową kreacją

pachnąca

winem czerwonym

kobiecość

uwiecznię słowami na pięciolinii pamięci

wieczór wyjątkowy

posłuchaj i uwierz mi

wieczór z gracją podany na talerzu

jak dobrze że co roku wraca...

wraca jak podniebne gołębie

schowam w sercu ten scenariusz

nie na zakurzone półki

będę przewracać przy jaśminowej herbacie

głosy kartek  

 

Janina Malicka

 

 

 


                            Agnieszka i inni

IX Konecki Przegląd Piosenki " Poezja w piosence - Agnieszka i inni" już za nami. 24-go listopada na scenie Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich w finale zaprezentowało się 14-tu wokalistów z województwa świętokrzyskiego między innymi: z Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opoczna, Staszowa i Końskich. Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie wyśpiewała Izabela Czapla, która na przeglądzie wystąpiła już po raz trzeci. Mieszka w Końskich, a pracuje jako instruktor muzyczny w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Opocznie. Iza zaprezentowała bardzo wysoki poziom zarówno wokalny jak i aktorski w piosence pt. "Szparka sekretarka". Finał przeglądu piosenki poprowadził Aleksander Kopański - instruktor teatralny koneckiego Domu Kultury. Organizatorem tego znanego już w Końskich przeglądu piosenki był Roman Cieślak instruktor muzyczny, który również akompaniował wszystkim wykonawcom wraz z Markiem Wąsikiem, Krzysztofem Śliwińskim i Zbigniewem Werensem. W tegorocznym jury zasiedli: Paweł Solarz, dziennikarz z Radia Kielce, Piotr Salata, dyrektor Domu Kultury oraz Marzena Kądziela, dziennikarz z Echa Dnia. Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wysoki poziom wykonywanych utworów Agnieszki Osieckiej. W rezultacie jury postanowiło przyznać I miejsce Izabeli Czapli, II miejsce Barbarze Kaczmarskiej, dwa III miejsca przypadły Julii Pałgan i Michałowi Trojanowskiemu z Końskich. Były również wyróżnienia, które otrzymali: Dominika Bugajska z Ostrowca Świętokrzyskiego, Dominika Mazur z Sandomierza, Angelika Salus z Ostrowca, Patrycja Dukat z Końskich i Wojciech Leśniewski z Sandomierza. Nagrody i wyróżnienia osobiście wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański.

Laureaci konkursu oraz Burmistrz Krzysztof Obratański

 


      Spotkanie twórców kultury

 

17 listopada br. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyło się niecodzienne spotkanie koneckich twórców kultury. Pomysł takiego zintegrowania wszystkich ludzi kultury zainicjował dyrektor koneckiego Domu Kultury Piotr Salata, by w ten sposób zaznaczyć jak ważna jest kultura i artyści z nią związani. Na to spotkanie oprócz znanych artystów rzeźbiarzy, pisarzy i muzyków z terenu naszego powiatu przybyli również burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański oraz zastępca burmistrza - Krzysztof Jasiński.

Temu magicznemu spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii otworkowej zaprezentowana przez dr Lecha Lipca, dla którego zdjęcia to pasja. Autor fotografii, wszystkim zebranym artystom, najpierw zaprezentował film złożony ze swoich zdjęć i recytacji poezji współczesnego poety Krzysztofa Buszmana, recytowanych przez nieżyjącego już ulubionego aktora Leszka Lipca - Krzysztofa Kolbergera.

Wspaniałą niespodzianką dla wszystkich okazał się recital Tomasza Kordeusza, który poprzez swoją muzykę i poezję zabrał nas do „Krainy łagodności” pełnej miłości, przyjaźni, spotkań
z drugim człowiekiem oraz nostalgii i pięknych krajobrazów.

Na pierwszym spotkaniu twórców kultury pojawili się koneccy artyści działający na różnych polach sztuki. Mogliśmy wspólnie powspominać oraz porozmawiać o nowych planach artystycznych. Spotkaliśmy między innymi pisarkę Pelagię Borowską, poetkę i malarkę Elżbietę Musiał, poetki Janinę Malicką i Agnieszkę Czarnecką, malarkę i fotografkę Zofię Turno, wokalistki Dominikę Wróbel i Darię Pol, instrumentalistę Jana Bukłada, fotografików Lecha Lipca, Wiesława Turno, malarzy Tadeusza Czarneckiego, rzeźbiarzy Grzegorza Króla, Adolfa Tomasika, rysownika Mariana Chochowskiego. Byli też muzycy młodego pokolenia jak Kamil Klusek, Grzegorz Salata, Marcin Wróbel, Piotr Cieślak, Jan Salata, Bartek Gärtner i wiele innych osób.

 

  Tomasz Kordeusz

  Lech Lipiec

 


         Sielpia-Końskie 2017

20 października br. w Galerii DeK Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbyła się wystawa poplenerowa VI Artystycznego Pleneru Malarsko-Fotograficznego "Sielpia-Końskie 2017". Tegoroczny plener odbył się w dniach od 18 do 25 czerwca tego roku. Komisarzem i pomysłodawcą pleneru jest Kamila Dobrowolska instruktor plastyki w koneckim Domu Kultury. W czasie wystawy zaprezentowanych zostało ponad pięćdziesiąt prac malarskich i fotograficznych wykonanych przez artystów zarówno koneckich, ale również z różnych zakątków Polski. W sumie na otwartej przestrzeni pracowało 20 artystów. Przez osiem dni malarze i fotograficy z całej Polski uwieczniali piękne okolice naszego regionu. Większość z nich na ziemi koneckiej gościła po raz pierwszy, a była to grupa fotografików ze Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”, której przewodniczył Wiesław Wielomski. Ta grupa fotografików każdego dnia wyruszała w nieznany dla nich region naszego województwa, by na fotografiach wyodrębnić ciekawe pejzaże i unikatowe ujęcie aparatem fotograficznym. Atmosfera w czasie wernisażu była wyjątkowa, ponieważ wszyscy artyści mogli powspominać wspólnie spędzony czas oraz spotkać się ze zwiedzającymi wystawę
 i opowiedzieć o warsztacie artystycznym powstałych prac. Wśród zaproszonych gości był zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który podziękował wszystkim za udział w plenerze i tak piękne prace wykonane przez prawdziwych artystów. Otrzymał on od Kamili Dobrowolskiej komisarza pleneru "upominek" w ramach podziękowania za pomoc w przygotowanie tegorocznego pleneru. Prezentem był obraz malowany akwarelą przez uczestnika Romualda Romańczyka z Czechowic Dziedzic. Ponadto szczególne podziękowania złożyła dla Pana Grzegorza Ciury właściciela ośrodka wypoczynkowego "Łucznik", który również włączył się w zrealizowanie VI Pleneru Arytystyczno - Malarskiego "Sielpia - Końskie 2017". Poplenerową wystawę otworzył zastępca dyrektora koneckiego Domu Kultury Dariusz Ogłoza. Tegoroczny VI Plener Artystyczny objęty został Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Końskie. Ekspozycję wystawionych prac malarskich i fotograficznych można oglądać do 10 listopada br.

  Uczestnicy pleneru

  Zaproszeni goście

 


Pogoda

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny